Anasayfa » Haberler » 3. Kültür Karıncaları Şenliği

3. Kültür Karıncaları Şenliği

Teşekkürlerimiz..

Şenliğimizin sunuculuğunu yapan Memet Ali Alabora’ya, her türlü yardım ve desteği esirgemeyen başta Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Fazlı Kılıç ve çalışanlarına, etkinlikleri ile katılımcılarımıza hoş saatler geçirten Yaşar Morpınar & RitmO-RO grubuna, Doğa için Çal Grubuna, “İstanbul Rölyefi”nin hazırlanmasına katkıda bulunan heykeltıraş Tuba İnal’a, destekleri için Mas Matbaası’na, Algida’ya, Little Caesars’a teşekkür ederiz! Gerek projenin yürütülmesinde gerekse Şenliğimizin düzenlemesinde büyük özveri ve coşku ile çalışan gönüllülerimize ve tam bir gönüllü ruhu ile projeye ve Şenliğe destek veren Vakfımız çalışanlarından Burak Metin'e, Can Metin'e, Habip Almaoğlu'na çok teşekkür ederiz!

Şenliğimizin sunuculuğunu sosyal sorumluluk projelerine büyük destek veren, her anlamda çocuklar için iyi bir rol model olan Memet Ali Alabora yaptı. Tabii karıncalar deyim yerindeyse sevinçten neredeyse çıldırdılar.

Proje danışmanı Prof Dr Lütfiye Eroğlu açılış konuşmasında kısaca “Kültür Karıncaları Eğitim Modeli”nin amaç ve hedeflerinden söz etti. Ardından Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın kurucusu ve Onursal Başkanı Faruk Pekin ise Vakıf ve proje hakkında kısa bilgi verdi.

Kültür Karıncalarını ve Kültür Gönüllülerini heyecanlandıran bir başka konuğumuz daha vardı; Europa Nostra’nın Genel Sekreteri Sneska Quaedvlieg-Mihailovic.

Sevgili Sneska Quaedvlieg-Mihailovic Europa Nostra’nın “Kültürel mirasa duyarlılık-farkındalık eğitimi” kategorisinde 2009 yılı ödülünü kazanan “Kültür Karıncaları Eğitim Modeli”mizin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha vurgulamakla kalmadı, İstanbul gibi değerli bir kentte yaşamanın karıncalara getirdiği sorumluluktan da söz etti.

Karıncalar bir yandan 2010’a doğru yürürken diğer yandan da “2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul için armağan hazırlama telaşındaydılar. Sonuçta tüm karıncalar adına Rauf Orbay okulundan bir grup öğrenci, armağan olarak heykeltıraş Tuba İnal’ın gönüllü katkılarıyla, görenlerin çok beğendiği “İstanbul rölyefi”ni yaptılar! Rölyefin açılışını ise İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu üyesi Vecdi Sayar yaparak karıncalara gönülden teşekkür etti!

Tüm konuklar heyecanla karıncaların ve gönüllülerin sahne almasını bekliyordu. Derken tüm Kültür Karıncaları adına 2 öğrenci onlar için inanılmaz bir deneyim olan kültür yolculuklarını anlattılar, ardından Kültür Gönüllüsü abla ve ağabeyleri hep sordukları soruyu sordular!

Kültürel varlıkları kim koruyacak?

Tüm karıncalar büyük bir sorumluluk duygusuyla, güçlü bir biçimde “BİZ” diye yanıtladılar! Aslında projenin ana amacı da bu yanıtı duymaktı…

Projede yer alan İlköğretim okullarına plaketlerinin dağıtımından sonra sıra eğlenceye geldi….

Kültür Karıncalarının gönüllü ritim eğitmeni Yaşar Morpınar ve Rauf Orbay İlköğretim okulu müzik öğretmeni Rüya Çelik Avşar birlikte oluşturdukları RitmO-RO grubu ile sahne alarak tüm katılımcıları coşturdular! Hatta Sneska Quaedvlieg-Mihailovic de bu coşkuya tef çalarak, dans ederek katıldı…...

Yemek molası sırasında sihirbaz çocuklara keyifli dakikalar yaşattı..

Moladan hemen sonra, Şenliğin bu tarihi mekanda gerçekleştirilmesi için büyük destek veren Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç katılımcıları selamlayarak iyi eğlenceler diledi!

Artık sıra Doğa için Çal Grubu’nun konserine gelmişti.. Grup hem kendi repertuvarlarından parçalar söyledi hem de Karıncaların istek parçalarını çaldı.

Doyasıya eğlenen, dans eden karıncalar ve gönüllüler, “2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul’a yaptıkları kültür yürüyüşünü böylece keyifli bir biçimde noktaladılar, ama eminiz, kültür mirasımıza duyarlılıkları hep sürecek!

13.06.2010

Haberler

Kuştepeli öğrenciler artık Kültür Karıncası!

Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileri artık birer Kültür Karıncası! Kentimiz, kültürümüz ve geleceğimiz artık onların bilinçli ve duyarlı ellerinde daha güçlü ve daha aydınlık!

Kuştepeli Karıncalar Sultanahmet’te!

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 çalışmaları ara vermeden devam ediyor!

Kuştepeli Kültür Karıncaları Galata'da!

Kuştepe Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu'ndan 90 ortaokul öğrencisi ilk Kültür Karıncaları modülünde Galata Kulesi ve çevresini gezdi...

SAGEM öğrencileri artık Kültür Karıncası!

Kültür Karıncaları Projesi'nde bir kültür yolculuğu daha geride kaldı...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!