Anasayfa » Haberler » Kültür Karıncalarıyla Bir Sömestr Daha Geride Kaldı

Kültür Karıncalarıyla Bir Sömestr Daha Geride Kaldı

Kültür Karıncalarıyla Bir Sömestr Daha Geride Kaldı Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. ve 7. sınıflarından 45 öğrenciyle, 2016-2017 Eğitim Yılı Güz Sömestrinde kentimizi tanımak, kültür varlıklarımızı korumak üzere çıktığımız eğitici ve eğlenceli yolculuğumuzu tamamladık.

2016'nın Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bir araya geldiğimiz Kültür Karıncalarımızla sırasıyla Galata ve çevresinde İstanbul'un simgelerinin; Sultanahmet'te kentimizin tarih katmanlarının; Beşiktaş'ta ise yok olmaması için mücadele ettiğimiz mahallelilik/komşuluk kültürümüzün ve geleneklerimizin izinden gittik. Rehberlerimizden kentimizin tarihini dinledik, hızla değişen/dönüşen silueti gözlemledik, müzelerdeki koleksiyonlarda sanatı ve tarihi ilişkilendirdik, notlarımızı tutup kentimiz için taleplerimizi kağıtlara döktük... 24 Aralık tarihinde işlediğimiz mahallelilik/komşuluk modülünde, denizciliğin kenti Beşiktaş'taydık. Yaşadığımız mahallelerde, sokak isimlerinde, esnaf tezgahlarında, meydanlar ve anıtlarda yaşayan kültürün peşinden, bu zenginliği korumak ve yaşatmak için önce öğrendik, sonra üstlendik, şimdi de takip ediyoruz.

Beşiktaş Mahallelilik/Komşuluk Modülü'nde bize kapılarını açan
- İstanbul Deniz Müzesi'ne
- Aya Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'ne,
- Sinan Paşa Cami'ne,
- Beşiktaş esnafına
ve her modülde bize destek olan
- Divan Catering'e,
- FEST Travel'a

bu önemli eğitim ve kültür yolculuğumuza sundukları katkılar için teşekkür ederiz.

Beşiktaşlı Kültür Karıncaları, bir parçası oldukları mahallelerinin kültürel değerleriyle birlikte daha uzun yıllar yaşayabilmesi için Belediye Başkanlarına bir dizi talepte bulundular. Karıncaların kağıtlara döktükleri ricaları, beklentileri ve önerileri Beşiktaş Belediyesi'ne iletilecek ve her biri bilinçli, ilgili ve sorumlu yurttaşlar olarak mahallelerinin ve kentlerinin korunması için üstlerine düşen görevleri yapmaya, yaşadıkları çevreyi ve dünyayı korumaya devam edecekler... çünkü onlar Kültür Karıncaları!

 

 


Fotoğraflar için tıklayınız...

Haberler

Kuştepeli öğrenciler artık Kültür Karıncası!

Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileri artık birer Kültür Karıncası! Kentimiz, kültürümüz ve geleceğimiz artık onların bilinçli ve duyarlı ellerinde daha güçlü ve daha aydınlık!

Kuştepeli Karıncalar Sultanahmet’te!

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 çalışmaları ara vermeden devam ediyor!

Kuştepeli Kültür Karıncaları Galata'da!

Kuştepe Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu'ndan 90 ortaokul öğrencisi ilk Kültür Karıncaları modülünde Galata Kulesi ve çevresini gezdi...

SAGEM öğrencileri artık Kültür Karıncası!

Kültür Karıncaları Projesi'nde bir kültür yolculuğu daha geride kaldı...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!