Anasayfa » Haberler » Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta!

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta!

Kültür Karıncaları Projesi yepyeni minik karıncalarla yoluna devam ediyor...

 

2014-2015 Eğitim Yılı Bahar Sömestri'nde Beşiktaş'taki Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiğimiz Kültür Karıncaları Projesi'nin bu sömestr uygulaması kapsamında Galata Kulesi, Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı, Kadir Has Üniversitesi - Rezan Has Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi'nden oluşan üç modülü geride bıraktık. 

 

Gönüllülerimiz, profesyonel rehberlerimiz ve başta Büyük Esma Sultan Ortaokulu olmak üzere ilgili kurumların yöneticileriyle sene başından itibaren yaptığımız düzenli toplantılar ile öğrencilerle toplam üç buluşmadan oluşan projemizin saha uygulamaları 14 Mart, 4 Nisan ve 16 Mayıs tarihlerindeki gezi ve etkinlikler çerçevesinde gerçekleşti. Tüm uygulamalara, projenin geçmiş uygulamalarında görev almış deneyimli Kültür Gönüllüleri, Vakıf Proje Ekibi ve FEST Travel'ın uzman rehberleri eşlik etti.

 

Proje kapsamında düzenlediğimiz geziler ve hep birlikte hayata geçirdiğimiz uygulamalarda, minik karıncalarımıza kentin kültürel miras değerine sahip tarihi yapılarının tanıtılmasının yanında, projenin temel amaçlarını oluşturan

 

- Çevremizi Tanıma / Mahallelilik Kavramı

- Kentimizi Tanıma / Kentlilik Bilinci

- Kültürel Mirasımızı Tanıma / Koruma / Kültür Bilinci

- Müze Kavramı / Müzecilik

- Eğitimin / Bilginin Gücü

- Çok Kültürlülük Kavramı

 

gibi yaklaşımların da benimsetilmesini hedefledik ve bu kapsamda pek çok eğitici ve yaratıcı faaliyetin bir arada hayata geçirilmesine çalıştık. Üç ayın sonunda yüzümüzü güldüren, hepimizi mutlu eden ve gelecek adına umutlandıran birbirinden değerli eserler ve çocukların kültür varlıklarına yaklaşımlarında gözle görünür olumlu değişiklikler ortaya çıktı.

 

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6.Sınıf öğrencilerini kapsayan bu dönem projesine, aynı yaş grubundan altmış öğrenci; onlara eşlik eden, farklı yaş ve meslek gruplarından yirmi gönüllü katıldı.

 

Geçtiğimiz aylarda Vakıf'ta yapılan toplantılarda bir araya gelen Proje Ekibi, Kültür Gönüllüleri, Vakıf Yöneticileri ve FEST Travel Profesyonel Kültür Turizmi Rehberleri, projenin uygulanması ve gelecek planları hakkında görüş alışverişinde bulundular; hep birlikte yeni dönemin programını, birlikte çalışacağımız okulları ve yapacağımız diğer işleri görüştük. Bu bilgilendirme ve eğitim toplantıları, bu sömestr başarıyla tamamladığımız uygulamalarımıza önemli katkı sağladığı gibi, yaz döneminde de periyodik aralıklarla sürdürülerek gelecek dönemin planlarını belirleyecek. Eylül ayıyla birlikte artık yedinci sınıf öğrencisi olacak Beşiktaşlı Karıncalarımızla kent ve kültür gezilerimizi sürdürecek; altıncı sınıfa devam eden yeni karıncalarımızla yeni güzergahlara doğru yol alarak kültürümüzü tanımaya ve korumaya devam edeceğiz.

 

Projemize maddi ya da ayni destekte bulunarak, genç neslimizin kültürel gelişim ve bilincinin artmasına; henüz altıncı sınıf çağındaki miniklerimizin kültürel mirasımızı tanımaları, sahiplenmeleri ve korumalarına katkıda bulunmak isteyen herkesi Vakfımızla iletişime geçmeye davet ediyoruz.

 

 

Bilgi ve destek için: Halil Özdemir


 

Bağışlarınız İçin

Garanti Bankası – Esentepe Şubesi
Karınca Hesabı: 347 – 6296960
IBAN: TR67 0006 2000 3470 0006 2969 60


 

Haberler

Kuştepeli öğrenciler artık Kültür Karıncası!

Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileri artık birer Kültür Karıncası! Kentimiz, kültürümüz ve geleceğimiz artık onların bilinçli ve duyarlı ellerinde daha güçlü ve daha aydınlık!

Kuştepeli Karıncalar Sultanahmet’te!

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 çalışmaları ara vermeden devam ediyor!

Kuştepeli Kültür Karıncaları Galata'da!

Kuştepe Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu'ndan 90 ortaokul öğrencisi ilk Kültür Karıncaları modülünde Galata Kulesi ve çevresini gezdi...

SAGEM öğrencileri artık Kültür Karıncası!

Kültür Karıncaları Projesi'nde bir kültür yolculuğu daha geride kaldı...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!