Anasayfa » Haberler » Kültür Karıncaları Europa Nostra Kültürel Miras Ödülünü Aldı!

Kültür Karıncaları Europa Nostra Kültürel Miras Ödülünü Aldı!

Europa Nostra, (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) , 2009 yılı kültürel miras ödul töreni Sicilya’nın Taormina kentinin antik Yunan Tiyatrosunda 5 Haziran 2009 akşamı düzenlendi.

Tören Europa Nostra Başkanı, İspanya Kralı’nın Kız Kardeşi Prenses Infanta Dona Pilar de Bourbon’un başkanlığında Avrupa Birliği Kültür İşleri, Europa Nostra üyeleri ve ödül kazanan kişi ve kuruluşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Kültürel mirasın korunmasıyla ilgili olarak;

- Koruma

- Araştırma

- Kişisel katkı

- Eğitim, yetiştirme ve bilinç oluşturma

Kategorilerinde yapılan yarışmaya katılan 138 proje arasından, eğitim kategorisinde Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın özgün eğitim modeli olan “Kültür Karıncaları” projesinin de yer aldığı 28 proje ödüle layık görüldü.

Avrupa’nın 45 ülkesinden 250’si Sivil Toplum kurulusu olmak üzere 400 üyesi bulunan Europa Nostra, kültürel mirasın korunması, bu yönde halkta bilinç yaratılması, koruma tekniklerinin geliştirilmesi, sivil mimarinin planlanması ve bu konuların devletlerin öncelikli politikaları arasında yer almasını sağlamak amacıyla kurulmuş olup her yıl düzenlediği yarışmalarla bu konulardaki kişisel ve kurumsal katkılara destek vermektedir.

Ödüle hak kazanan “Kültür Karıncaları” projesi 2002 yılından beri uygulanan, tamamen gönüllü temelli, kültürel değerleri uyaran olarak kullanan, 2 yıl süren, çok yönlü özgün bir eğitim modelidir. Model sürekli ölçme-değerlendirme çalışmaları ile sınanmakta ve geliştirilmektedir. Hedef kitle, yeni göç almış semtlerde oturan, verilen bilgileri kalıcı biçimde özümleyecek 11-13 yaş grubu çocuklar ve onlara eğitmenlik yapan daha gelişmiş çevrede yaşayan özel eğitimden geçmiş genç üniversiteli/mezunu gençlerdir. 2008 yılından itibaren, İstanbul 2010 Avrupa Kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde “Kültür Karıncaları 2010’a Yürüyor” başlığı altında da sürdürülmekte olan eğitim modelinin ana amacı her iki grupta da kültürel mirasa duyarlılığı artırmak ve kent kültürü bilinci oluşturmaktır.

http://www.europanostra.org/ sitesinde ödül töreni ve projemizin video gösterisi yer almaktadır.

06.06.2009

Haberler

Kuştepeli öğrenciler artık Kültür Karıncası!

Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileri artık birer Kültür Karıncası! Kentimiz, kültürümüz ve geleceğimiz artık onların bilinçli ve duyarlı ellerinde daha güçlü ve daha aydınlık!

Kuştepeli Karıncalar Sultanahmet’te!

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 çalışmaları ara vermeden devam ediyor!

Kuştepeli Kültür Karıncaları Galata'da!

Kuştepe Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu'ndan 90 ortaokul öğrencisi ilk Kültür Karıncaları modülünde Galata Kulesi ve çevresini gezdi...

SAGEM öğrencileri artık Kültür Karıncası!

Kültür Karıncaları Projesi'nde bir kültür yolculuğu daha geride kaldı...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!