Anasayfa » Haberler » Kültür Karıncaları Europa Nostra Ödülünü Aldı

Kültür Karıncaları Europa Nostra Ödülünü Aldı

"Kültür Karıncaları" Projesi Avrupa Birliği’nin kültürel mirasa duyarlılık çalışmaları çerçevesinde “eğitim” bölümünde verdiği "The European Union Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Awards /Category 4: Education, Training and Awareness-raising" ödülünü aldı.

Europa Nostra çalışmamızın ödül kazandığını, ödülün niteliğinin 5 haziran 2009'da Sicilya'da yapılacak seremonide açıklanacağını, ayrıca Türkiye'de de lokal bir seremoni gerçekleştirileceğini bildirmiştir.

Avrupa’da 45 ülkede faaliyet gösteren 250’den fazla sivil toplum kuruluşunun temsil edildiği bir platform olan Europa Nostra, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve UNESCO’nun desteğiyle kültürel miras üzerine çalışıyor. Kültürel mirası kamuoyunun gündemine taşıyarak farkındalık yaratmak ve konuyu kamu siyasetinde öncelikli sıraya almak amacıyla çalışan Europa Nostra, risk altında bulunan kültürel mirasların korunması ve kurtarılmasını ana hedefinde tutuyor.

Kültürel mirasa duyarlılığı artırmak ve kent kültürü bilinci oluşturmak amacıyla Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından geliştirilmiş özgün bir eğitim modeli olan Kültür Karıncaları Projesi 2002 yılından bu yana 11-13 yaş grubundaki çocuklara uygulanıyor. Özellikle yeni göç almış semtlerde oturan ilköğretim çağı öğrencilerle, daha gelişmiş sosyal çevrede yaşayan, proje için özel eğitimden geçmiş üniversiteli ve meslek sahibi gönüllü gençlerin birlikle sürdürdüğü proje, kültürel değerlerin benimsenmesi ve korunmasını sağlamasının yanı sıra toplumsal barış ve kültürlerarası diyaloğun oluşmasına da katkıda bulunuyor.

Kültür Karıncaları projesinin Europa Nostra ödülünü kazanması ülkemizde geliştirilmiş olan bu özgün eğitim modelinin hem uluslararası düzeyde tanınmasını sağlayacak hem de kültürel mirasın korunmasında sorun yaşayan ülkeler ve kentler için örnek bir model olacaktır.

15.04.2009

Haberler

Kuştepeli öğrenciler artık Kültür Karıncası!

Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileri artık birer Kültür Karıncası! Kentimiz, kültürümüz ve geleceğimiz artık onların bilinçli ve duyarlı ellerinde daha güçlü ve daha aydınlık!

Kuştepeli Karıncalar Sultanahmet’te!

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 çalışmaları ara vermeden devam ediyor!

Kuştepeli Kültür Karıncaları Galata'da!

Kuştepe Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu'ndan 90 ortaokul öğrencisi ilk Kültür Karıncaları modülünde Galata Kulesi ve çevresini gezdi...

SAGEM öğrencileri artık Kültür Karıncası!

Kültür Karıncaları Projesi'nde bir kültür yolculuğu daha geride kaldı...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!